09-24--18-06-32-lum Městečko Labuan Bajo se nachází na ostrově Flores geograficky patřící do Malých Sund, které jsou součástí Indonéské republiky. Labuan Bajo je výchozí bránou na ostrovy Rinca a Komodo, kde žije jedinečný endemický druh Varana komodského (Varanus komodoensis).

Na ostrov Flores se lze, kupodivu, dostat pouze lodí, nebo letecky. Náš čekal přelet z Bali. Letadla od roku 2014 přilétají k novému letištnímu terminálu (v té době ještě nedostavěnému). Letiště je jen pár set metrů od samotného města. Měli jsme ubytování v malém křesťanském hotýlku tyčícím se nad samotným městem. Flores je převážně muslimský. První pohled na městečko v zálivu spíš připomínalo pohled na lodní doky. Kam oko dohlédlo, tam spatřilo plechové střechy a poněkud chatrné boudy, později identifikované jako rodinné domy, restaurace a dokonce něco-jako supermarket.

 Navečer jsme se dostali blíž k moři a v očekávání západu Slunce jsme se potulovali po jakési promenádě vzniklé v dobré víře, pravděpodobně pro davy turistů. Leč turistů příliš nebylo a promenáda měla své nejlepší chvíle za sebou, nebo je pravděpodobně nikdy nezažila. Rozhodně západ Slunce, který nastal, byl jedním z opravdu nejkrásnějších západů, které jsem měl kdy šanci spatřit.

labuan-bajo A právě na základě tohoto zážitku vznikl můj další obraz snažící se postihnout atmosféru místa a okamžiku, kdy se krajina loučí se Sluncem. Obrys lodi ve středu obrazu patří typické rybářské lodi – trimaránu, kdy mezi hlavní lodicí a jedním, či druhým ramenem jsou natažené sítě, které se spouští do hlubin oceánu, aby následně pohybem sítí směrem nahoru byly lapené ryby vyzdvižené nad vodní hladinu. 

Samotný přístav byl poněkud poznamenaný naplaveným nepořádkem, ale i pachem splašků vypouštěných do vod oceánu. Bohužel, zatím jsem nepřišel na malířskou techniku vyjadřující nelibé vůně. Nadále se snažím.

Tagged with →  
Share →